Przeczytaj artykuł redaktor Elżbiety Popławskiej w Nowym Dzienniku – kliknij link (click the link to download PDF file): Nowy-Dziennik-Artykul-Konkurs-Kosciuszko.pdf
Wyniki punktacji i miejsca Finalistów
Eva Konopka – 1 miejsce, złoty medal 29 pkt., Dominika Cywińska – 2 miejsce, srebrny medal 24.5 pkt., Angelika Pyc – 3 miejsce, brązowy medal 24 pkt. Jacob Gabryel i Olivia Roszkowski ex aequo 4 miejsce, odpowiednio 23 i 19.5 pkt.
Najmłodsi uczestnicy Henry Posłuszny 10 lat, Julek Wrobel 8 lat, otrzymali wyróżnienia.
Każdy z finalistów otrzymał książkę „The Peasant Prince” z dedykacją autora Alexa Storożyńskiego i certyfikat na $50, który ufundowała Nasza Unia. Sesja zdjęciowa uzupełniła część konkursową.
Rok 2024 znaczy ważny kamień milowy dla Nowodworski Foundation. Powstała w 1999 roku Fundacja celebruje obecnie 25 lat pracy na rzecz Polonii i Polski. Liczne wydarzenia organizowane przez grupę wolontariuszy Fundacji nabierają w tym roku wagi i rumieńców.
Mottem działalności jest “innowacja w edukacji i międzynarodowa wymiana kulturalna”. Sprowadza się to hasło w praktyce do tego ze Fundacja operuje zarówno w środowisku Polonijnym jak i Amerykańskim, współpracując z jednej strony z Centrala Polskich Szkol Dokształcający, Centrum Polsko Słowiańskim, Stowarzyszeniem Weteranów Armii Polskiej w Ameryce, Domem Narodowym, Harcerstwem czy wreszcie z Konsulatem RP w Nowym Jorku jak i z siecią bibliotek publicznych na Greenpoincie, w Westchester i Putnam Counties.
Główne inicjatywy Fundacji przynoszące nowe wartości dla Polonii to wiele lat warsztatów plastycznych prowadzonych online a także w szkołach i bibliotekach, w parkach lub w czasie festynów ulicznych. Pani Danuta Bronchard, dyrektor polskiej szkoły na Greenpoincie, twierdzi że ona sama ostatnio nie opuściła autorskich zajęć plastycznych prowadzonych przez artystkę Kingę Lesniak, dyrektor Artystyczną Fundacji.
Inny przykład to konkurs “Szopek Krakowskich”, który zmobilizował dziesiątki dzieci, dorosłych i całych rodzin do twórczej pracy nad budowa szopek i udziału w licznych wystawach. Szopki zawędrowały na liczne wystawy polonijnych biznesów na Greenpoincie i Maspeth w inicjatywie “Little Poland “ ubarwiając okres Świąt Bożego Narodzenia.
Zakończony właśnie Konkurs wiedzy o Generale Tadeuszu Kościuszce to najnowsza inicjatywa Fundacji, będąca częścią Programu Żywej Lekcji Historii, która ma służyć młodemu pokoleniu Polonii wzbogaceniem wiedzy o naszym bohaterze.
Nadchodzący kolejny etap tego Programu to wyjazd naukowo-poznawczy 30 osobowej ekipy do Monte Cassino i do Polski szlakami Piłsudskiego, Armii Krajowej oraz poznaniem miejsc pamięci jak Oświęcim I udział w odsłonięciu pomnika Rzezi Wołyńskiej.
A więc to co promuje Nowodworski Foundation to poznawanie historii Polski, patriotyczne wychowanie i rozwijanie talentów artystycznych trafiające do młodych i starych polonusów – wyjątkowy zestaw działań jak na polonijna organizacje i godny solidnego wsparcia ze strony Polonii.
Jerzy Lesniak
President Nowodworski Foundation
Generał Tadeusz Kościuszko bohater trzech narodów: Polski, Litwy i Stanów Zjednoczonych
Patronat honorowy Adriana Kubickiego,
Konsula Generalnego RP w Nowym Jorku.
Konkurs jest organizowany przez Nowodworski Foundation we współpracy z Centralą Polskich Szkół Dokształcających oraz Centrum Polsko Słowiańskim
CEL KONKURSU
Promowanie sylwetki Tadeusza Kościuszki • Szerzenie wśród młodzieży wiedzy o patronie wielu miejscowości w Stanach Zjednoczonych, West Point i mostu im. Tadeusza Kościuszki w Nowym Jorku • Integracja młodzieży poprzez wspólne przygotowanie się do konkursu • Kształtowanie umiejętności współpracy i współzawodnictwa • Budowanie współodpowiedzialności za Polonię i Polskę.
PYTANIA KONKURSOWE i REGULAMIN – kliknij zielony link >> KONKURS WIEDZY–KOŚCIUSZKO_form to fill <<
- Wypełnij dane osobowe, wybierz prawidłowe odpowiedzi, wypełnij część pisemną, zachowaj (save)
- Odeślij na email: kosciuszko.konkurs@gmail.com
Ostateczny termin odpowiedzi: 1 maja 2024, godz. 11:59 PM
Życzymy dobrej zabawy i sukcesu!
MATERIAŁY ŹRÓDŁOWE:
Uniwersał połaniecki, 1794 r.
Odbieram ustawicznie skargi od żołnierzy i rekrutów, że żony ich i dzieci nie tylko, że żadnego osłodzenia nie mają, ale za to prawie, że służą Rzeczypospolitej ich mężowie i ojcowie, wystawieni są na największe uciążliwości. Takowe postępki w wielu miejscach są zapewne bez wiedzy i przeciw woli dziedziców, lecz w drugich muszą być skutkiem złej chęci lub obcego natchnienia, aby zupełnie zapał do obrony Ojczyzny w sferach ludu ostudzić. Ale ludzkość, sprawiedliwość i dobro Ojczyzny wskazuje nam łatwe i pewne środki, przez które podstępom złości domowej lub zagranicznej intrygi zapobiec możemy. Rzeknijmy, że lud nie dopiero zostaje pod opieką Rządu Krajowego, że uciśniony człowiek ma gotową ucieczkę do Komisji Porządkowej swego województwa, że ciemiężyciel, prześladowca obrońców kraju, jako nieprzyjaciel i zdrajca Ojczyzny karany będzie. Sposób ten, ze sprawiedliwością wspaniałego narodu zgodny, duszom tkliwym miły, a osobistemu interesowi lekką tylko kosztujący ofiarę, przywiąże lud do sprawy publicznej i uchroni go od sideł nieprzyjacielskich. Zalecam przeto Komisjom Porządkowym województw i Ziem w całym kraju, aby następujące urządzenie do wszystkich dziedziców, posesorów i miejsca ich zastępujących rządców wydały:
1-mo. Ogłosi ludowi, iż podług prawa zostaje pod opieką Rządu Krajowego.
2-do. Że osoba wszelkiego włościanina jest wolna i że mu wolno przenieść się gdzie chce, byleby oświadczył Komisji Porządkowej swego województwa, gdzie się przenosi i byleby długi winne oraz podatki krajowe opłacił.
3-tio. Że lud ma ulżenie w robociznach tak, iż ten, który robił dni 5 lub 6 w tygodniu, ma mieć dwa dni opuszczone w tygodniu. Który robił dni 3 lub 4 w tygodniu, ma mieć opuszczony dzień jeden, kto robił dwa, ma mieć opuszczony dzień jeden. Kto robił w tygodniu dzień jeden, ma teraz robić w dwóch tygodniach jeden dzień. Do tego, kto robił pańszczyznę po dwoje, mają mu być opuszczone dni po dwoje. Kto robił pojedynczo, mają mu być dni opuszczone pojedynczo. Takowe opuszczenie trwać będzie przez czas insurekcji, póki w czasie władza prawodawcza stałego w tej mierze zarządzenia nie uczyni.
4-to. Zwierzchności miejscowe starać się będą, aby tych, którzy zostają w wojsku Rzeczypospolitej, gospodarstwo nie upadało i żeby ziemia, która jest źródłem bogactw naszych, odłogiem nie leżała, do czego równie dwory, jako i gromady przykładać się powinny. …
7-mo. Który by podstarości, ekonom lub komisarz wykroczył przeciw niniejszemu urządzeniu i czyniłby jakie uciążliwości ludowi, taki ma być wzięty, przed komisję stawiony i do sądu kryminalnego oddany.
8-vo. Gdyby dziedzice (czego się nie spodziewam) nakazywali lub popełniali podobne uciski, jako przeciwni celowi powstania do odpowiedzi pociągnieni będą.
9-no. Wzajemnie lud wiejski, doznając sprawiedliwości i dobroci Rządu, powinien gorliwie pozostałe dni pańszczyzny odbywać, zwierzchności swojej być posłusznym, gospodarstwa pilnować, rolę dobrze uprawiać i zasiewać. …
14-to. Duchowni obojga obrządków niniejsze urządzenie ogłaszać będą z ambon po kościołach i cerkwiach ciągle przez niedziel cztery, prócz tego Komisje Porządkowe z grona swego lub z obywatelów gorliwych o dobro Ojczyzny wyznaczą osoby, które objeżdżać będą gromady po wsiach i parafiach i onym też urządzenie głośno czytać z zachęceniem ich, aby wdzięczni tak wielkiego dobrodziejstwa, Rzeczypospolitej szczerą ochotą w jej obronie wypłacali się. Dan w obozie pod Połańcem, dnia 7 maja 1794 roku.
Tadeusz Kościuszko
Uniwersał połaniecki, maj 1794 r. Cyt. za: Powstanie kościuszkowskie. Teksty źródłowe do nauki historii, oprac. W. Bortnowski, nr 22, Warszawa 1959, s. 18, 19)
Artykuły publikowane w KURIER Plus dział Marsz, Marsz, Polonia
- Nr. 364 z 3 lutego 2024 „Patrz Kościuszko na nas z nieba” autor Wojciech Stanisław Grochowalski – link>> Kurier_364-2pages-Grochowalski
- Nr. 371 z 23 marca 2024 „Insurekcja Kościuszkowska 1794” autor Wojciech Stanisław Grochowalski – link>> Kurier_371-2pages-Grochowalski
Artykuły publikowane w Nowym Dzienniku
- Nr 5/2024, 16 lutego 2024-04-11 ”Urodzinowe kwiaty dla Kościuszki” autor Wojciech Maślanka – link >> NowyDziennik_5-2-24-Maslanka
- Wywiad „Jestem dumny, ze mogę nazywać siebie Amerykaninem polskiego pochodzenia” autor Andrzej Mikołajczyk z 5 lutego 2024 – link >> NowyDziennik_5-2-24-Mikołajczyk
- Książka „Peasant Prince” autor Alex Storożyński
Należy też korzystać z internetu lub bibliotek by dotrzeć do innych oryginalnych dokumentów związanych z postacią Tadeusza Kościuszki.