Szopka Krakowska

THE KRAKOW’S CRIB CONTEST
KONKURS SZOPEK KRAKOWSKICH 2022

KONKURS SZOPEK KRAKOWSKICH EDYCJA  2022

PATRONAT HONOROWY KONSULA GENERALNEGO RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ W NOWYM JORKU

W obiektywie Zosi Żeleski-Bobrowski
Konsulat Generalny RP w Nowym Jorku
4 Grudzień, 2022
WYNIKI KONKURSU SZOPEK KRAKOWSKICH 2022
Szopki w wykonaniu pojedynczego autora/autorki
Pierwszą nagrodę otrzymała Jolanta Kret z Garfield, NJ
Drugą nagrodę otrzymała Alicja Czajkowski absolwentka Polskiej Szkoły M.B. Częstochowskiej i św. Kazimierza, Brooklyn, NY
Trzecia nagroda przypadła Amelii Góra z Brooklynu
Szopki w wykonaniu grupowym w tym rodzinne i grupy klasowe
Pierwszą nagrodę otrzymała rodzina Dworakowski – Jarosław, Elżbieta i Adam z Yonkers
Drugą nagrodę otrzymała Dominika Zaborowska, za pracę oryginalnie wykonaną w 1991r, odnowioną zaś i zmodyfikowaną w 2022 przez Karolinę i Ewę Pazdrak z New Britain, CT.
Trzecia nagroda trafiła do grupy klasowej w składzie Liliany Sus oraz Olivera i Jakuba Regent z Polskiej Szkoły im. Janusza Korczaka, Providence, RI.
2D: Rysunek, Malarstwo, Collage

Dwie Pierwsze Nagrody równorzędne dla:

Pierwsza Nagroda (równorzędna) dla Helenki Grinienko ze Szkoły Kultury i Języka Polskiego im. św. Stanisława Kostki w Garfield, NJ
Pierwsza Nagroda (równorzędna) dla Kaji Szpenelewskiej z Polskiej Szkoły św. Cyryla i Metodego, Brooklyn, NY.
Druga Nagroda dla Martina Wraga ze Szkoły Kultury i Języka Polskiego im. św. Stanisława Kostki w Garfield, NJ
Trzecią nagrodę przyznano Marii Osenkowskiej ze Szkoły Kultury i Języka Polskiego im. św. Stanisława Kostki w Garfield, NJ

Specjalna Nagroda ufundowana przez Jerzego Leśniaka, organizatora i COO Nowodworski Foundation za ciekawą kolorystykę i innowacyjne lalki 

Nagroda Specjalna dla Julii Dołęgiewicz wraz z Natalią, Martą i Łukaszem z Polskiej Szkoły Dokształcającej im. św. Faustyny w Ozon Park, NY.

Kliknij na fotografię poniżej, aby ją powiekszyć:

 

W gościnnych progach Konsulatu Generalnego w niedzielę 4 grudnia odbył się finał czwartej już edycji konkursu szopkarskiego zorganizowanego przez Fundację Nowodworskiego. Pojawiły się szopki tradycyjne i nowatorskie nawiazujące do naszej tradycji bożonarodzeniowej, oraz zawierające elementy starej architektury Krakowa.
Jak wskazują badania naukowe, teatr religijny był znany w Europie już na początku X wieku, jednakże dokładny opis takiego przedstawienia, zwany jasełkami mamy z 1223 roku, kiedy to św. Franciszek w dzień Bożego Narodzenia urządził jasełka. Od tego wydarzenia historia notuje rozwój szopki. Szopka łatwo znalazła drogę do klasztorów franciszkańskich i kościołów. Do Polski trafiła później, bo dopiero XIV wiek niesie opis jej obecności. Na początku figurki były nieruchome. Z biegiem lat figurki uruchomiono, wprowadzając też postacie świeckie. Chociaż szopki budowano w różnych miastach czy wioskach na terenie Rzeczypospolitej, ale to w Krakowie szopka rozwinęła się najbogaciej, tworząc rozpoznawalny łatwo styl. Była szeroko znana od XIX wieku. W 2018 roku UNESCO uznał szopkę krakowską jako niematerialne dziedzictwo kulturalne.

Inicjatorem konkursów jest Jerzy Leśniak ówczesny prezes Nowodworski Foundation, który mając w pamięci wspomnienie z dzieciństwa pięknej góralskiej szopki wykonanej przez ojca oraz corocznych wspólnych wędrówek pod pomnik Adama Mickiewicza na Krakowskim Rynku, gdzie odbywały się konkursy szopek, pomyślał, że najwyższy czas by inne polskie dzieci, a szczególnie te żyjące z dala od Starej Ojczyzny i tradycji miały szansę na podobne przeżycia. A nawet więcej – na tworzenia przepięknej szopki wraz z najbliższą rodziną czy z rówieśnikami w klasie i tak pierwszy konkurs odbył się w 2019. W tym roku Danuta Lisowska i Bożena Fuks prowadziły warsztaty szopkarskie dla dzieci.
Konkurs szopek to wynik pracy wielu osób z Nowodworski Foundation począwszy od Jerzego Leśniaka, pomysłodawcy i głównego organizatora konkursu, Grzegorza Worwy, kuratora tegorocznej wystawy, Anny Branas, manager i pracownic z oddziału PSFCU na McGuinness Boulevard, Ewy Natkaniec, Grażyny Benkowski, oraz Romy Sojat, które wspomogły konkurs organizacyjnie.

Szopki oceniała Komisja Sędziowska w składzie: Janusz Skowron, artysta malarz i grafik – Przewodniczący, Renata Jujka, Centrala Polskich Szkół Dokształcających, Zosia Żeleska-Bobrowski, fotografik, architekt, Daniel Andrejczuk, Prezes Nowodworski Foundation, Grzegorz Worwa, dziennikarz, Marian Żak, artysta tancerz, prezes Centrum Polsko Słowiańskiego oraz New York Arts & Dance Innovations.

Uroczysty wieczór otworzył inicjator konkursów Jerzy Leśniak oraz obecny Prezes Nowodworski Foundation, Daniel Andrejczuk. Jerzy Leśniak powiedział, że cieszy się iż z każdym rokiem poszerza się zasięg uczestników, zaostrza konkurencja, wielkość i piękno szopek wzrasta i zachwyca oczy widzów.
Konsul Generalny który przybył na tę uroczystość z córką Laurą stwierdził iż jest pełen wielkiego szacunku dla Fundacji Nowodworski za chęć podtrzymywania i kultywowania budowy szopek bożonarodzeniowych, które są ważnym symbolem i cennym elementem polskiej kultury. Inicjatywa ta pozwala na integrację środowiska polonijnego oraz rozwija ich kreatywność, pasje i zdolności artystyczne.
Na spotkaniu obecny był również konsul Mateusz Gmura. W Konkursie wzięło udział ponad 110 uczestników i wpłynęło 47 prac. Na zakończenie wręczono nagrody autorom prac konkursowych, dzieciom i rodzicom. Na ich twarzach malowała się duma i radość.

Autorem Wydawnictwa o historii Szopek Krakowskich i konkursie w Stanach Zjednoczonych jest Kinga Leśniak a autorami zdjęć są Zosia Żeleska-Bobrowski, Kinga i Jerzy Leśniak

W tym roku jak poprzednio Fundacja postanowiła rozszerzyć efekt wystawy szopek o koncert oraz lekcję śpiewu kolęd, w wykonaniu Małgorzaty Kellis – sopran liryczny. Pierwsze dwa utwory były adresowane do młodej publiczności i dzieci. A były to: Charles Ives – Memories i Witold Lutosławski – O Panu Tralalińskim do słów Jana Brzechwy. Trzeci utwór to był recytatyw i aria koncertowa Ludwika v. Beethovena – Ah, perfido? … Per pieta non dir mi addio. Następnie piękna Sala Lustrzana Konsulatu wypełniła się pod dyrekcją Małgorzaty Kellis śpiewem chóru kolędników potrafiącym nawet śpiewać na dwa głosy. Akompaniował na fortepianie Nicholas Alexander Kaponyas. Na zakończenie Konsul Generalny wszystkich zaskoczył, sam zasiadł do fortepianu i akompaniował Małgorzacie i nam wszystkim śpiewającym ostatnią kolędę ”Gdy śliczna Panna”.

Następnie goście zostali zaproszeni do wspólnego zdjęcia z szopkami oraz na poczęstunek. Kończąc nadmieniam, że Nowodworski Foundation zaprasza dzieci i rodziny na warsztaty plastyczne ogłaszane na www.sitenf.org.

—Zosia Żeleska-Bobrowski


THE KRAKOW’S CRIB CONTEST
KONKURS SZOPEK KRAKOWSKICH 2021

KONKURS SZOPEK KRAKOWSKICH EDYCJA  2021
DLA DZIECI I RODZIN

PATRONAT HONOROWY KONSULA GENERALNEGO RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ W NOWYM JORKU

ORGANIZATOR: NOWODWORSKI FOUNDATION
SPONSORZY: PSFCU CENTRALA PSD
SPONSOR MEDIALNY: NOWY DZIENNIK KURIER PLUS GWIAZDA POLARNA

W obiektywie Zosi Żeleski-Bobrowski
Konsulat Generalny RP w Nowym Jorku
25 Stycznia, 2022

Kliknij na fotografię aby ją powiekszyc

Grzegorz Worwa, kurator
Sędziowie:
Janusz Skowron, Przewodniczący Komisji, artysta malarz, grafik,
Daniel Andrejczuk, Nowodworski Foundation president
Renata Jujka, Centrala Polskich Szkół Dokształcających
Grzegorz Worwa, dziennikarz
Marian Żak, NYADI, Centrum Polsko-Słowiańskie
Zofia Żeleska-Bobrowski, artysta fotografik, architekt

WYNIKI KONKURSU

Szanowni Państwo,
Komisja Sędziowska zakończyła ocenę prac konkursowych
“Szopki Krakowskie edycja 2021”. Serdeczne podziękowania dla Komisji oraz manager Oddziału PSFCU przy McGuinness Blvd., pani Annie Branas, oraz pracownikom Unii za pomoc w montażu wystawy w PSFCU przy McGuinness Blvd. Jak też Grzegorzowi Worwie za pomoc w organizacji wielu detali konkursu.


Komisja Sędziowska i organizatorzy w lokalu PSFCU 100 McGuinness Blvd. Brooklyn

WYNIKI KONKURSU
Kategoria Szopki Rodzinne


Pierwsza Nagroda: Alicja Czajkowski, 290 pkt., Absolwentka Polskiej Szkoły M.B. Częstochowskiej i św. Kazimierza, Brooklyn, NY


Druga Nagroda: Vivien, Emma, Aleksandra, Adrian Szefke, 259 pkt., Garfield, NJ.
Wyróżnienie:  Specjalna Nagroda “Dziennikarzy i fotografików” za “Bajkowy przekaz architektury starego Krakowa oraz odzwierciedlenie wydarzeń roku 2021 w Polsce”

 


Trzecia Nagroda: Olivier & Jackob Regent, Julia & Emilia Grzybacz, Kasia & Jakub Obrycki, Oskar Szpala, 236pkt., Polska Szkoła im. Janusza Korczaka Providence, RI

Kategoria Szopki Dziecięce


Pierwsza Nagroda: Kaya Suchcicki, 238 pkt., Polska Szkoła św. Kazimierza Królewicza, Newark, NJ


Druga Nagroda: Olivia Olszewski, 233 pkt., Polska Szkoła M.B. Częstochowskiej i św. Kazimierza, Brooklyn, NY


Trzecia Nagroda: Julia i Łukasz Wójcik, 221pkt., Polska Szkoła im. Marii Konopnickiej, Yonkers, NY

Kategoria: 2D Rysunek, Malarstwo, Collage


Pierwsza Nagroda: Julia Krawiec, 161 pkt., Szkoła Kultury i Języka Polskiego im. Św. Stanisława Kostki, Garfield, NJ


Druga Nagroda: Justyna Jach 159 pkt., Szkoła Kultury i Języka Polskiego im. Św. Stanisława Kostki, Garfield, NJ


Trzecia Nagroda: Veronika Mroczek 155 pkt., Polska Szkoła przy parafii św. Cyryla i Metodego, Brooklyn, NY

THE KRAKOW’S CRIB CONTEST
KONKURS SZOPEK KRAKOWSKICH 2020

KONKURS SZOPEK KRAKOWSKICH EDYCJA  2020
DLA DZIECI I RODZIN

PATRONAT HONOROWY KONSULA GENERALNEGO RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ W NOWYM JORKU

ORGANIZATOR: NOWODWORSKI FOUNDATION
SPONSORZY: PSFCU • CENTRALA PSD
SPONSOR MEDIALNY: NOWY DZIENNIK, KURIER PLUS

WYNIKI KONKURSU

Szanowni Państwo, w imieniu organizatora Nowodworski Foundation składamy serdeczne podziękowania dla Patronów i sponsorów konkursu, dzięki którym było możliwe przeprowadzenie konkursu, ocena prac i ich wystawienie, aby Polonia mogła podziwiać wizje plastyczne, talent, cierpliwość i wielką pracę włożoną w te piękne dzieła.

Komisja Konkursowa w składzie: Dr. Dorota Andraka, Centrala PSD; Anna Branas PSFCU;  Janusz Skowron artysta malarz, Amber Health Center; Grupa Artystyczna Emocjonaliści; Daniel Andrejczuk, Nowodworski Foundation, oceniła 21 prac, które napłynęły na konkurs w tym roku od Linden, New Jersey do Providence, Rhode Island. Jest to niewątpliwy sukces ze względu na covidowe warunki komplikujące codzienne życie rodzin. Prace reprezentują przebogatą różnorodność i świetny poziom ukazując wspaniałe talenty plastyczne dzieci, uczniów Polskich Szkół Dokształcających i całych rodzin.

W trakcie obrad Komisja Konkursowa oceniała: Tradycyjność, Architekturę, Kolorystykę, Lalki i narracyjność, Elementy ruchome i światło, Nowatorstwo, Dekoracyjność i ogólne wrażenie estetyczne. Punktowa ocen od 1-10 w każdej kategorii dała sumaryczny rezultat określając zwycięzców. Niemniej gratulacje należą się dla wszystkich uczestników, którzy w sumie stworzyli bajkowe miasteczko szopek dając wyraz rozkwitającej na nowo w USA staropolskiej tradycji.

W tym roku szopki były rozpatrywane w trzech kategoriach:

1)     Szopki dziecięce

  1. miejsce – klasy 4/5: Antoni Rodriquez, Justyna Lonczak, Veronika Lonczak, Nickole Dye, Natalie Dye, Providence, RI Szkoła im. Janusza Korczaka
  2. miejsce – klasy 2/7 gr. 1: Oskar Szpala, Jakub Obrycki, Jakub Regent, Kasia Obrycki, Oliver Regent, Providence, RI
  3. miejsce- Jakub Przybylski, Szkoła Matki Boskiej Częstochowskiej & Św. Kazimierza, Brooklyn, NY

2) Szopki rodzinne z udziałem dorosłych

  1. miejsce – Szkoła Matki Boskiej Częstochowskiej & Św. Kazimierza, Brooklyn, NY
  2. miejsce – Danuta Lisowska, Linden, NJ

3) Dowolna technika malarska – rysunek, malarstwo, collage

  1. miejsce – Julia Krzyształowicz, kl. XI, Szkoła Matki Boskiej Częstochowskiej & Św. Kazimierza, Brooklyn, NY
  2. miejsce – Natalia Pindel, kl. III, Szkoła Św. Jadwigi Królowej, Ridgewood, NY
  3. miejsce – Isabella Porricelli, 7 lat, Szkoła im. Marii Konopnickiej, Yonkers, NY

 

Wystawa konkursowa odbywa się w oddziale PSFCU 100 McGuinness Blvd. Brooklyn, NY 11222 – zapraszamy do obejrzenia. Spotkanie pokonkursowe wraz z wręczeniem nagród odbędzie się w Konsulacie Generalnym w Nowym Jorku. Szczegółowa data podana zostanie w osobnym komunikacie na www.siteNF.org i ogłoszona w prasie.

Wszelkie pytania należy kierować na e-mail: office@siteNF.org.

W imieniu organizatora notatkę przygotował kustosz konkursu i wystawy Jerzy Leśniak, COO Nowodworski Foundation.

Press: Kurier Plus

 

THE KRAKOW’S CRIB CONTEST
KONKURS SZOPEK KRAKOWSKICH 2019

Jerzy Lesniak, the Nowodworski Foundation president, announces the 1st prize winner

 

1st prize
Danuta Lisowska

1st prize, Danuta Lisowska

 

2nd prize (ex aequo)
Jaroslaw, Elzbieta, Monika & Adam Dworakowski

2nd prize (ex aequo), Jaroslaw, Elzbieta, Monika & Adam Dworakowski

 

2nd prize (ex aequo)
Katarzyna, Michal, Paulina & Jakub Wysk

2nd prize (ex aequo), Katarzyna, Michal, Paulina & Jakub Wysk

 

3rd prize
Mateusz, Bozena & Maciej Fiedorczuk

3rd prize, Mateusz, Bozena & Maciej Fiedorczuk

 

CHILDREN

1st prize (ex aequo)
Dominik Lysek
Lily McCarthy

1st prize (ex aequo), Dominik Lysek
1st prize (ex aequo), Lily MacCarthy

 

2nd prize
Victoria Perzan

2nd prize, Victoria Perzan

 

3rd prize (ex aequo)
Adam Beckford
Anthony Beckford

3rd prize (ex aequo), Adam Beckford
3rd prize (ex aequo), Anthony Beckford

 

Honorable mention
Olivia Delikat
Daniel Lysek

Honorable mention, Olivia Delikat
Honorable mention, Daniel Lysek

YONKERS EXHIBIT
December 2019

 

Danuta Lisowska and her “szopka” with Yonkers councilman Anthony Merante
2nd prize (ex aequo)
2nd prize
Yonkers exhibit, December 2019
All artworks
Proud father taking photos

 

The Kraków’s Crib Contest

“The Kraków Nativity Scenes is a unique style of art in the whole World. Its form has been formalized in 19th century Kraków, between bricklayers and contractors, looking for some extra income during Autumn/Winter time.
Building of portable puppet show, with Holy Family located on the first floor of Marquette with many towers and turrets and containing elements specific for old Kraków’s architecture was quite popular hobby before the First World War. This custom abandoned in the 1920s and 1930s until 1937, when people keen on Kraków’s tradition organized First Kraków’s cribs contest. Since then, excluding short break during Second World War, the custom lasted until today and it keeps growing.
Every year on first Thursday of December before noon around Adam Mickiewicz monument in the Main Square crib makers are gathering to show their newest crafts. Crowd of Kraków citizens, families, tourists and TV camera operators’ teams surrounds them.
The Kraków’s Crib is a slender multilevel tower – a very embossed small building made from light, non-persistent material. The characteristic trait of it, especially now, is that it contains a lot of processed and linked elements consistent with Kraków’s ancient architecture.”        — www.muzeumkrakowa.pl

SITE Programs